Rūjiena.lv

Kultūra

Rūjienas kultūras nama amatierteātris "Vitrāža"

Rūjienā teātra tradīcijas ir senas. Tā aizsākumi atrodami pirms 143, kad vēl pat nebija dibināta mūsu valsts. Cauri laikmetu un politisko iekārtu maiņām, ar viļņveidīgu entuziasmu teātra pašdarbība ir piedzīvojusi nepārtrauktu, pat 30 gadus ilgu darbību, kā tas bijis režisores Valentīnas (Vallijas) Zaķes vadīšanas laikā. Amatierteātris Rūjienā ir vēl šodien, un režisores Aīdas Vasiļjevas vadībā 2014.gadā uzsācis savu 19.sezonu.

Grima smarža, prožektoru gaisma, aizkulišu lampu drudzis, emociju piesātinātā gaisotne ir valdzinājusi daudzus. Savā pastāvēšanas laikā Rūjienas kultūras nama amatierteātra kolektīvā spēlējuši un darbojušies vairāk nekā 70 Rūjienas un blakusnovadu iedzīvotāji. Viņu vidū visdažādāko profesiju un paaudžu pārstāvji – skolotāji, pašvaldības darbinieki, skolēni, zemnieki, šuvēji, mediķi u.c. Četrām izrādēm dziesmas komponējis mūsu pašu mūziķis Eduards Dimitris. Neatkarīgi no tā, vai teātrī ir pavadītas vairākas vai tikai viena sezona, gan aktieriem, gan ikvienam, kurš palīdzējis izrāžu sagatavošanā, piederības sajūta savam kolektīvam nezūd. Drāmas ansamblī spēlējuši un spēlē pat veselām ģimenēm.

Cauri laikiem nemainīga ir cilvēku mīlestība pret teātri. To pierāda pilnās solu rindas muzikālajās Jāņu brīvdabas izrādēs Rūjienas estrādē, kas ir viena no noturīgākajām tradīcijām un raksturīga tieši Rūjienas amatierteātrim, ar šo savdabību spilgti izceļoties pārējo vairāk nekā 100 Latvijas amatierkolektīvu vidū.

Teātra aktieri kuplina pilsētas un novada svinīgos sarīkojumus un iestudē arī tematiskas dzejas kompozīcijas. Savā pastāvēšanas laikā teātra kolektīvs gan novadā, gan dodoties viesizrādēs uz tuvākiem vai tālākiem novadiem, nospēlējis pavisam 27 izrādes.

Ansamblis ir piedalījies daudzos teātra festivālos, allaž godalgots skatēs un guvis ievērību salidojumos, kā arī divos starptautiskos festivālos. Nokļūšana šādos festivālos nav avanss, bet gan nopelnīta atzinība un profesionāļu augsts novērtējums. Līdz šim lielākais amatierkolektīva sasniegums ir valsts mērogā Gada izrādes laureāta tituls izrādei «Zemes nodoklis».

Dzīve ir viens liels teātris, kamēr pati dzīve bieži vien atrodama teātrī, tajā – uz skatuves dēļiem. Tam būt kā izgaismotam nebeidzamas vitrāžas fragmentam, kura vienā pusē ir, kas gaismu dod, bet otrā – kas šo mirkļa burvību bauda.