Rūjiena.lv

Rūjienas Mākslas skolas audzēkņi iepazīstas ar oriģināliem mākslas darbiem Rīgā un Valmierā

2017-04-28

Foto
Rūjienas Mākslas skolas audzēkņiem 21.aprīlī mācību stundas kopā ar pedagogiem notika Valmieras un Rīgas muzejos un galerijās. Valmieras muzeja izstāžu zālē bija iespēja apskatīt mākslinieku Tatjanas Palčukas un Rituma Ivanova gleznu izstādes. Pēc tam Rīgas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) apskatījāmies latviešu profesionālo lietišķo mākslu no 19.gs. beigām līdz mūsdienām. Turpat muzeja 3.stāvā Latvijas Nacionālais kultūras centrs sveica un apbalvoja Latvijas profesionālās ievirzes mākslas un dizaina izglītības programmu audzēkņu valsts konkursa “Grafiskais dizains” laureātus. Arī mūsu skolas audzēkņi Anna Elizabete Baune un Jēkabs Jostsons saņēma atzinības rakstus konkursa III kārtā.


Pēc tam apmeklējām Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA izstādi “PRADO 12 raksturi”. Šo 12 gleznu autori ir pasaules slavu guvuši meistari, kuru gleznas cauri gadsimtiem fascinējušas miljoniem skatītāju. Izstādes komplekts ietver Paolo Veronēzes (Paolo Veronese, 1528–1588), Pītera Paula Rubensa (Peter Paul Rubens, 1577–1640), Antonisa fan Deika (Anthony van Dyck, 1599–1641), Bartolomē Estebana Muriljo (Bartolomé Esteban Murillo, 1617–1682), Fransisko de Goijas (Francisco José de Goya y Lucientes, 1746–1828) un citu ievērojamu Rietumeiropas glezniecības klasiķu radītos sieviešu portretus, kas glabājas PRADO Nacionālā muzeja krājumā Madridē. Spānijas lepnums PRADO ir viens no izcilākajiem Eiropas muzejiem ar gandrīz 200 gadu ilgu vēsturi. Apjomīgais krājums, kas radies uz karaļnama kolekciju bāzes, caur mākslas prizmu atspoguļo dinamiskiem notikumiem bagāto Spānijas vēsturi. Mūsu audzēkņi iepazinās arī ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju RĪGAS BIRŽAS augšējos stāvos.

Pēc šīs izstādes apskatīšanās devāmies tālāk uz LNMM izstāžu zāli ARSENĀLS, kurā varēja aplūkot izstādi “Hiperreālisms. Virziena variācijas Latvijā”. Šajā izstādē mākslas skolas audzēkņiem uzmanība tika pievērsta reālistiskajam zīmējumam un glezniecībai, kā arī bija iespēja iepazīties ar ļoti lielu mākslas tehniku un rokrakstu daudzveidību. Izstāde pievēršas hiperreālisma ienākšanai un attīstībai Latvijā pusgadsimta garumā, aptverot periodu no 1967. līdz 2017. gadam. Hiperreālisma uzplaukums Latvijā 20. gadsimta 70. gados notika vienlaicīgi ar fotoreālisma – ASV dzimušā virziena – izplatīšanos Eiropā, kur tas ieguva nosaukumu “hiperreālisms”. Taču virzienam tiek lietoti arī citi apzīmējumi: superreālisms, aukstais reālisms, radikālais reālisms, fokusa reālisms. Hiperreālisms figuratīvajā mākslā precīzi un detalizēti attēlo realitāti un imitē fotogrāfijas specifiku.

Šo mācību ekskursiju noslēdzām ar Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Kristapa Zariņa personālizstādēm XO galerijā un Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.


Antra Galzone